Soubor .htaccess

Chování webového serveru se dá nakonfigurovat (mimo jiné) za pomoci souboru httpd.conf. Na ten ale většinou jako standardní uživatelé webhostingu nevidíme a nemáme možnost jej editovat.

Chování našeho webu (jako celku) lze konfigurovat v souboru .htaccess. Některé webhostingové programy to bohužel mají zakázané.

Details

8. Internet jako základní pojem informatiky

Internet je celosvětová počítačová síť. Je to systém navzájem propojených počítačových sítí, které pro vzájemnou komunikaci používají rodinu protokolů TCP/IP. Internet je označován jako „síť sítí“, protože se skládá z mnoha jednotlivých a nezávislých navzájem propojených počítačových sítí, jejichž společným cílem je bezproblémová výměna dat. Internet používá pro komunikaci nejrůznější technologie, obsahuje nejrůznější informace a…

Details

5. Operační systémy

Základní definice Operační systém (OS) je v informatice označení pro základní programové vybavení počítače (tj. software), které je zavedeno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Skládá se z jádra (kernel) a pomocných systémových nástrojů. Hlavním úkolem operačního systému je zajistit uživateli možnost ovládat počítač a přidělování systémových…

Details

7. E-mailová komunikace

Základní pravidla pro tvorbu emailové adresy: nezáleží na velikosti písmen a adresa by se měla vždy psát malými písmeny e-mailová adresa vždy obsahuje znak zavináče – @ část před znakem @ je místní část adresy – uživatelské jméno příjemce zprávy (např. reditel@firma.xy) část za znakem @ je internetová doména (např. reditel@firma.xy) tečka odděluje název domény…

Details

Základní typy grafických souborů

Základní dělení obrázků Všechny obrázky lze rozdělit do dvou základních kategorií – rastrové a vektorové. Rastrové (bitmapové) obrázky Data rastrových formátů jsou uložena do matic tvořených pixely. Každý pixel obsahuje tyto informace: barva světlost a případně průhlednost Pixelová grafika je plochou, která je tvořena barevnými body (pixely). Nároky na paměťovou kapacitu rostou s velikostí plochy,…

Details

Rolování stránky plynule

Pokud se v rámci webové stránky chcete přesunou ať už směrem dolů nebo nahoru plynule (ne skokově), můžete využít např. tyto návody: https://www.w3schools.com https://css-tricks.com/snippets/jquery/smooth-scrolling/ http://kod.djpw.cz/mvdc https://gist.github.com/dan-diaz/9195923

Details

25. Jak na aktivní položky menu v PHP

Při vytváření menu někdy chceme, aby položka, na kterou je kliknuto zůstala aktivní – zůstala např. podržená, zvýrazněná apod. Řešíme to nejčastěji pomocí pseudotřídy v CSS – a:hover. Pokud máme webové stránky v PHP skládané s jednotlivých částí pomocí příkazu include nebo require, pak máme společné menu v jednom souboru, pak tento požadavek můžeme řešit…

Details

Kancelářské programy

AccessExcelWordPrezentaceAccess Základní pojem – Databáze Databáze je nástroj pro shromažďování, uspořádávání, výběr nebo filtrování dat. Do databází se můžou ukládat jakékoliv informace, které spolu nějak souvisí (např. osoby, produkty, objednávky nebo cokoliv jiného). Mnohé databáze mají svá data uloženy jako obyčejný textový soubor nebo tabulku. V případě textu jsou pak jednotlivé položky odděleny nějakým oddělovačem,…

Details

6. Klávesové zkratky

Klávesové zkratky jsou ideální možností, jak si značně urychlit, a také usnadnit práci s počítačem. Bohužel se v nich nesnadno orientuje, protože s každým dalším programem, každou další verzí operačního systému a dokonce s každou aktualizací systému, může klávesových zkratek přibývat.

Details

4. Hardware

Technické vybavení počítače (Zdroj některých textů: Alza.cz) Skříň PCZdrojZákladní deskaGrafická kartaPevný diskOptická jednotkaPeriferní zařízeníSkříň PC Skříň PC V současnosti známe např. tyto typy: Big Tower Pro stavbu nejvýkonnějších spolehlivých počítačů Dostatek prostoru pro rozšíření, konfiguraci a snadnou správu Dobré možnosti pro chlazení Účinné chlazení má za následek menší poruchovost součástek Podpora základních desek formátu až…

Details

3. Počítač obecně

Rozdělení počítačů Osobní počítače Stolní – Desktop Přenosné – Notebook, Lifebook Kapesní – dnes známe především v podobě mobilního telefonu Řídící počítače – server poskytování služeb v počítačové síti souborový, aplikační, webový, poštovní většinou jsou umístěny ve speciálních skříních – tzv. RACK Průmyslové počítače speciální počítače pro řízení strojů a procesů vysoká odolnost, speciálmí skříně Sálové…

Details

2. Předchůdci počítačů

Abakus Abakus vzniknul přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Byla to dřevěná, nebo hliněná destička, do nichž se vkládaly kamínky („calculli“) – odtud název kalkulačka. Logaritmické tabulky Počátkem 17. století byly v Anglii sestaveny první logaritmické tabulky, po nichž následovalo i první logaritmické pravítko. Ozubená kola Objevují se i první počítací…

Details

1. Základní pojmy informatiky

Výpočetní technika Souhrn metod a prostředků určených ke zrychlení a automatizaci zpracování informací. V současné době představuje především počítač. Počítač Technický prostředek určený ke zpracování informací elektronickou cestou. Je zařízení, které zpracovává počítačová data pomocí předem vytvořeného počítačového programu Zkratka PC = Personal Computer = osobní počítač – počítač, který slouží jednotlivcům Skládá se z hardwaru…

Details

24. Odesílání zpráv na email v PHP

Pro odesílání zpráv na email (např. pro kontaktní formuláře) existuje mnoho způsobů. V PHP můžeme využít např. funkci mail nebo mb_send_mail. Rozdíl mezi funkcemi mail a mb_send_mail: mail je pro jednobajtové znakové sady (např. iso nebo ascii) mb_send_mail je pro vícebajtové znakové sady, jako je utf-8 Tzn. že se nejčastěji používá funkce mb_send_mail. Tato funkce…

Details

Odkazy na zajímavé weby

Nástroje pro převod formátů souborů, jejich komprese a mnoho dalších užitečných nástrojů on-line: https://tinywow.com/ – jeden z nejlepších on-line nástrojů na světě https://www.websiteplanet.com https://www.11zon.com Kontrola vašeho hesla: https://haveibeenpwned.com/ https://www.avast.com/hackcheck Potřebujete najít nějakou ikonu? http://www.iconfinder.com/ https://dryicons.com/ Tvorba zajímavých projektů: https://codepen.io/ https://tympanus.net/codrops/ https://tutsnode.com/ Konvertní nástroje: https://convertico.com/ Knihovny obrázků a log: https://www.vecteezy.com/ https://www.dreamstime.com/ https://pixabay.com/ http://www.freedigitalphotos.net/ http://billionphotos.com/ https://burst.shopify.com/ https://picjumbo.com/…

Details

CSS kaskádové styly

Zajímavé odkazy k CSSUkázka jednoduchého menu bez JavaScriptuZajímavé odkazy k CSS Základní pojmy CSS (odkaz na portál jakpsatweb.cz) http://www.cssportal.com/ CSS triky – https://css-tricks.com udělejte si vlastní úpravu Bootstrapu – https://bootstrap.build/app tvorba šablony online – https://www.bootply.com/ spousta užitečných nástrojů – http://angrytools.com/ CSS frameworky: Bootstrap UIkit Bulma Foundation a spousta dalších Bootstrap – nejpoužívanější CSS framework Oficiální portál frameworku…

Details

20. Session v PHP

Protokol HTTP, který slouží ke komunikaci mezi www serverem a prohlížečem je bezstavový. Tzn., že mezi jednotlivými přechody stránek se neudržuje žádné spojení. Když kliknete na odkaz, pouze se spojí klient se serverem, server pošle stránku a spojení se ukončí. Pokud ale potřebujete znát obsah hodnoty proměnné, kterou uživatel odeslal formulářem asi tak o 3…

Details

21. Počítadlo přístupů v PHP

Toto jednoduché počítadlo přístupů v PHP se skládá z několika částí. V první části příkazem session_start() zajistíme, aby se započítal z naší adresy pouze jeden přístup (tedy alespoň co se týče defaultní doby, po kterou si nás server pamatuje) Počet přístupů se zapisuje do textového souboru, umístěného např. ve stejné složce, jako samotné počítadlo. V…

Details

Barevné modely

Barevný model RGB neboli červená-zelená-modrá je aditivní způsob míchání barev. Používá se především v barevných monitorech a projektorech (jde o míchání vyzařovaného světla), tudíž nepotřebuje vnější světlo (monitor zobrazuje i v naprosté tmě) na rozdíl např. od CMYK modelu. Aditivní míchání barev Jedná se o princip, kdy se při společném maximálním osvitu plochy všemi třemi barvami dosáhne bílé barvy. Subtraktivní míchání barev Opakem aditivního míchání barev…

Details

Základní pojmy (témata) grafiky

Vhodné i pro maturanty k maturitnímu opakování Vektorová grafika Základy vektorové grafiky Vektorové grafické formáty. Instalace písma, software pro vektorovou grafiku Rozlišení vektorových obrázků. Vstupní a výstupní hardwarová zařízení vhodná pro vektorovou grafiku Text ve vektorovém editoru – řetězcový, odstavcový Rastrová grafika Základy rastrové grafiky Rastrové grafické formáty Instalace písma, software pro rastrovou grafiku Rozlišení…

Details

Zajímavé odkazy pro grafiku

Grafické prvky (ikony, vektory, PSD soubory, loga…) ke stažení – https://www.freepik.com/ On-line grafické nástroje pro bitmapovou grafiku Photopea – https://www.photopea.com/ PIXLR editor – https://pixlr.com/editor/ Sumo Paint – https://www.sumopaint.com/app/ iPiccy editor – https://ipiccy.com/ Polarr editor – https://photoeditor.polarr.co/ Fottor editor – https://www.fotor.com/ piZap editor – https://www.pizap.com FotoFlexer – http://fotoflexer.com Photolab – https://photolab.me/ Ribbet – https://www.ribbet.com/app Photovisi – https://www.photovisi.com/ Toolpic – https://www.toolpic.com/ Photoshop Express – http://www.photoshop.com/tools?wf=editor On-line garfické nástroje pro vektorovou grafiku: Boxy SVG – https://boxy-svg.com/app SVG-Edit – http://www.clker.com/inc/svgedit/svg-editor.html Inkscape – https://www.rollapp.com/ Vectr – https://vectr.com…

Details

23. Datum a čas v PHP česky

Pokud potřebujeme, aby se datumové údaje vypisovaly česky, nestačí nám pouze vestavěná funkce PHP Date. Lze to vyřešit např. pomocí polí: <html> <head> <meta charset=“utf-8″> <title>Datum a čas v PHP česky</title> </head> <body bgcolor=“#FFFFFF“ text=“#000000″> <center><font face=“Arial CE, Arial“ size=“5″> <?php $mesice = array („ledna“, „února“, „března“, „dubna“, „května“, „června“, „července“, „srpna“, „září“, „října“, „listopadu“,…

Details

19. Články v databázi přes PHP

Nejdříve si v databázi vytvoříme tabulku Clanky, do které budeme ukládat všechny články. Jednotlivé sloupce tabulky budou tyto: ID (zároveň primární klíč), název článku, autor, obsah článku a datum. Tuto tabulku můžete buď vytvořit ručně přes nějaké rozhraní typu Adminer nebo PHPMyAdmin a nebo jej můžete spustit přes soubor, který vidíte níže. Název může být…

Details

18. Jednoduchá návštěvní kniha v PHP

Vytvoření návštěvní knihy v PHP s návazností na MySQL databází vyžaduje v první řadě připojení na server s touto databází. Než toto připojení vytvoříte, je třeba v dané databázi také tabulku pro návštěvní knihu vytvořit. Např. přes rozhraní Adminer nebo PhpMyAdmin takto můžeme potřebnou tabulku vytvořit tímto příkazem: CREATE TABLE kniha ( ID INT NOT…

Details

17. BMI – příklad k formulářům v PHP

Tento příklad je pomůcka pro zjištění správné váhy. Je zde využit tzv. Body Mass Index (BMI), který se vypočítá takto: BMI = váha / (výška x výška) POZN.: váha musí být v kg a výška v metrech! Tabulka figury člověka podle BMI: Podvyživený BMI je menší než 15 Podváha BMI je menší než 18,5 Ideální BMI je od 18,5 do 25…

Details

16. Formuláře v PHP

Formuláře jsou naprostým základem webových stránek, které chcete mít interaktivní, neboli chcete, aby bylo možné pracovat s odezvou uživatele. Naprostým předpokladem je, že v tomto případě musíte mít alespoň základní znalosti HTML (XHTML) v oblasti tvorby formulářů a jejich prvků. Formuláře a jejich parametry v HTML (XHTML) Při vytváření jakéhokoliv formuláře HTML začínáme značkou <form>. Ta má několik dalších parametrů.…

Details

15. Komunikace PHP s databází

Vlastní komunikace z hlediska skriptu PHP vypadá následovně: připojení k databázovému serveru MySQL a výběr databáze zaslání příkazů a převzetí výsledných dat (či aktualizace těchto dat) z databázového serveru MySQL odpojení se od databázového serveru MySQL Než tyto tři kroky provedeme, měli bychom znát několik základních funkcí PHP, kterými „ovládáme“ databázi. Tyto funkce používáme za pomoci ovladačů. Nejčastější…

Details

14. PHP a databáze

Pro spojení databáze a PHP je potřeba znát alespoň několik základních informací o databázích a především o jazyce MySQL. Databáze MySQL Dnešní PHP stránky už si bez spolupráce s nějakou databází prakticky nedovedeme představit. V největší míře se používá databáze MySQL. Další variantou může být také např. PostgreSQL a další. Pro základní operace a funkčnost…

Details

13. Vložené soubory v PHP

Pro vkládání souborů do kódu se používají funkce include, require, include_once, require_once. Základní rozdíl mezi funkcí include a require je v tom, že pokud funkce include volá soubor, který neexistuje, vypíše chybové hlášení, ale pokračuje ve skriptu. Kdežto funkce require skončí fatální chybou. Funkce include_once a require_once se používají v případě, kdy potřebujeme zamezit vícenásobnému…

Details

12. Funkce v PHP

Funkce v PHP dělíme na dvě základní skupiny – vestavěné a uživatelské. Vestavěné funkce Samotné PHP obsahuje doslova tisíce funkcí, které můžete libovolně používat ve svých skriptech. Těmto tedy říkáme vestavěné funkce. Jedním ze základních příkladů je funkce phpinfo: <?php phpinfo(); ?> Tato vestavěná funkce nám například vypíše kompletní informace o PHP serveru. Funkci můžeme…

Details

11. Pole v PHP

Pole si můžeme představit jako množinu dat, které vzájemně nějak souvisí. Například abeceda, skupina čísel, názvy ovoce, skupina žáků ve třídě apod. Jedná se o prostředek pro hromadné zpracování dat. Jinak řečeno, pole je místem, do kterého můžeme uskladnit libovolné množství dat. A to do slova. Tedy velikost pole je závislá pouze na velikosti dostupných…

Details

10. Cykly v PHP

Cykly jsou konstrukce, které umožňují vykonávat stejné nebo podobné příkazy vícekrát po sobě. Cykly se používají velmi často a nedá se bez nich skoro napsat žádný rozumný skript. Součástí cyklu je i podmínka, která vyhodnocuje, kdy má již provádění cyklu skončit. Někdy potřebujeme, aby se určité cykly opakovaly po určitý počet opakování, třeba desetkrát, Jindy…

Details

9. Logické operace v PHP

Často se stává, že potřebujeme kombinovat více podmínek dohromady. Pro tyto účely existují v PHP tzv. logické operace. Logická operace vyhodnocuje vždy hodnotu ano či ne, resp. true nebo false, nebo také jedničku či nulu. Logická negace (!) Jedná se o nejjednodušší operaci, tedy obrácení podmínky. Provádí vlastně jen to, že z pravdivé podmínky udělá…

Details

8. Operátory porovnávání hodnot v PHP

Operátorem se nazývá zápis matematické operace. Při použití se ptáme, zda je jedno číslo menší než druhé nebo např. zda se tyto čísla rovnají apod. Základní operátory porovnávání hodnot: Příklad Kdy je podmínka pravdivá $a == $b Hodnota proměnné a je rovna hodnotě proměnné b $a != $b Hodnota proměnné a není rovna hodnotě proměnné…

Details

7. Podmínky v PHP

Činnost většiny programů (a to nejen v PHP) je řízena tzv. podmínkou. Podmínka je jednoduše řečeno zápis, který PHP vyhodnotí a zjistí, zda je pravdivý nebo ne. Další program pak může pokračovat a to jak pro stav, kdy je podmínka pravdivá (je splněna) či naopak nepravdivá (není splněna). Podmíněný příkaz if Podmínky v PHP jsou…

Details

6. Čísla v PHP

Čísla v PHP PHP podporuje čísla ve dvojí podobě – celá (dat. typ integer) a reálná čísla (dat. typ float). Celá čísla Celá čísla jsou jakákoliv čísla, která nemají desetinnou čárku. Příkladem celých čísel může být např. -7, 9, 145, 2 458, -128 523 atd. Celá jsou ovšem v PHP pouze v rozsahu od -2 147 483 648 do +2 147 483 647. Jakmile se bude jednat o číslo mimo tento…

Details

5. Proměnná v PHP

Proměnné patří mezi základní stavební kameny každého programovacího jazyka. Definice – proměnná je název pro nějaké místo, do kterého pak můžeme dosadit libovolnou hodnotu. Příklad – vytváříte program, ve kterém potřebujete několikrát pracovat s číslem 4000000. Jednoduchým přiřazením tohoto čísla do proměnné (např. s názvem x), již pak v samotném běhu programu používáte pouze název této proměnné: <?php $x = 4000000;…

Details

4. Řetězce v PHP

Řetězce jsou vlastně „kousky textu“. Nebo-li mohou obsahovat cokoliv. Pro vypsání nějakého textu (řetězce) používáme nejčastěji příkaz echo a to třemi způsoby: řetězec uzavřený do jednoduchých uvozovek – apostrofů řetězec uzavřený do dvojitých uvozovek použít tzv. syntaxi heredoc v případě dlouhých textů První způsob (apostrofy): <?php echo ‚Toto je příklad řetězce.‘; ?> Druhý způsob (uvozovky): <?php echo „Toto je příklad…

Details

3. Podrobné výpisy v PHP

Pro výpisy a nejen ty podrobné využíváme především tyto tři způsoby: příkaz echo funkce print_r funkce var_dump Příkaz echo Nejčastější metoda pro výpis dat. Dobře postačí na jednoduché datové typy a to čísla a řetězce. Funkce print_r Je to daleko univerzálnější řešení, dokáže vypsat jakoukoliv hodnotu a to i tam, kde příkaz echo nestačí. Rozdíly mezi echo a…

Details

2. Datové typy v PHP

Co je to datový typ – je to typ dat, které bude daná funkce, příkaz, skript apod. zpracovávat. V první řadě je třeba umět data vypisovat. V PHP existuje 8 základních datových typů, které dělíme na: Skalární datové typy Obsahují pouze jeden prvek informace (např. jedno číslo, jeden text). Boolean – logický datový typ. Jedná se o hodnotu pravda/nepravda, v zápisu PHP…

Details

1. Úvod do PHP

Definice PHP – je to serverový skriptovací programovací jazyk („PHP: Hypertextový preprocesor“, původně Personal Home Page), určený především pro programování dynamických internetových stránek. Nejčastěji se začleňuje přímo do struktury jazyka HTML, XHTML či WML (tvorba on-line dokumentů pro mobilní zařízení). Základní rysy PHP: Skripty jsou prováděny na straně serveru – k uživateli je přenášen až výsledek jejich činnosti v HTML podobě. Princip…

Details

Jak vložit video na pozadí stránek

Pro pozadí stránek můžeme použít i video. Dnes nejčastěji uložené na Youtube.com. Použití těchto videí je však značně problematické. proto je vhodnější si potřebné video stáhnout a používat vlastní adresu. Funkční stránka může vypadat např. takto: <!DOCTYPE html> <html> <head> <meta name=“viewport“ content=“width=device-width, initial-scale=1″> <style> video { object-fit: cover; width: 100vw; height: 100vh; position: fixed;…

Details

9. Organizace dat v počítači

Soubor dat uspořádaná skupina dat uložená na datovém médiu (disketa, pevný disk, CD, paměťová karta a další) identifikace souboru je dána jménem a příponou způsob rozložení dat souboru na disku je určen souborovým systémem Atributy souborů, které operační systém (OS) nejčastěji uchovává: jméno – jedinečný název souboru velikost – okamžitá velikost typ – informace pro…

Details