Deprecated: preg_match_all(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /home/oaznojmo.eu/web/oaznojmo.eu/public_html/plugins/content/jcodesyntaxhighlighter/jcodesyntaxhighlighter.php on line 21
- Základní údaje
- Kategorie: Základy informatiky
- Zobrazení: 707
Výpočetní technika
- Souhrn metod a prostředků určených ke zrychlení a automatizaci zpracování informací. V současné době představuje především počítač.
Počítač
- Technický prostředek určený ke zpracování informací elektronickou cestou.
- Je zařízení, které zpracovává počítačová data pomocí předem vytvořeného počítačového programu
- Zkratka PC = Personal Computer = osobní počítač - počítač, který slouží jednotlivcům
- Skládá se z hardwaru a softwaru
- Komunikuje s uživatelem prostřednictvím vstupních a výstupních zařízení
Technické prostředky - Hardware
- z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“, počítačový hardware je pak „computer hardware“)
- označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače na rozdíl od dat a programů (označovaných jako software)
- např. klávesnice, myš, monitor, tiskárna atd.
- samotná hranice mezi softwarem a hardwarem však není nijak ostrá – existuje tzv. firmware, což je název pro programy napevno vestavěné v hardware.
Programy - Software
- též programové vybavení počítače je sada všech počítačových programů umístěných v počítači. Software vzniká jeho programováním.
- nehmotné vybavení každého počítače
- skládá se ze souborů, používá se zkratka SW
- např. operační systém, textový editor, webový prohlížeč, počítačová hra apod.
Další pojmy:
Podoby dnešních počítačů:
- stolní počítač - desktop
- tablet
- notebook
- server
- netbook
- mobilní telefon - smartphone
- hrací konzole
- all-in-one počítač
- 2 v jednom (tablet + notebook)
- spotřební elektronika - navigace, počítač v autě, chytrá domácnost, …
Počítač a počítačová síť
Většina počítačů je dnes součástí počítačové sítě. A to buď nějaké menší počítačové sítě (doma, ve škole, v zaměstnání) a nebo naopak větší či přímo globální - celosvětové, což je internet. Počítačovou síť tvoří zejména:
- koncová zařízení – stolní PC, notebooky, telefony apod.
- servery - řídí určitý proces v síti nebo přímo nějaké zařízení
- tiskárny
- switche – propojují kabely jednotlivá zařízení v síti
- routery – směrují (řídí) provoz v síti
- kabely
Informace
- Informace je sdělení určené ke zpracování elektronickou cestou - zvuk, obraz, text…
Zpracování informace (základní operace s informací):
- uložení a přenos
- zobrazení a tisk
- archivace, transformace a komprimace
- třídění a výběr
- aritmetické operace
- logické operace
Jednotky informace
- bit - 1 bit (binary digit - dvojková číslice)
- základní jednotka informace
- označuje se b a může nabývat pouze dvou hodnot - 0, 1
- Byte - nejmenší adresovatelná jednotka
- označuje B a platí 1 B = 8 b
Operační systém
Operační systém zajišťuje chod samotného počítače a jeho styk s okolím. Je zaveden do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Nejznámější operační systém stolních PC jsou Windows, macOS nebo Linux. U mobilních zařízení je to Android nebo iOS.
Kapacita paměti
- množství dat, které je paměť schopna uchovat
- udává se v bytech s využitím předpon dle tabulky:
Předpona | Značka | Zápis | Mocnina (B) | Převod (B) |
kilo | k (někdy K) | 1 kB | 210 B | 1024 B |
Mega | M | 1 MB | 220 B | 1048576 B |
Giga | G | 1 GB | 230 B | 1073741824 B |
Tera | T | 1 TB | 240 B | 1099511627776 B |
- Základní údaje
- Kategorie: Základy informatiky
- Zobrazení: 734
Abakus
Abakus vzniknul přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Byla to dřevěná, nebo hliněná destička, do nichž se vkládaly kamínky („calculli“) – odtud název kalkulačka.
Logaritmické tabulky
Počátkem 17. století byly v Anglii sestaveny první logaritmické tabulky, po nichž následovalo i první logaritmické pravítko.
Ozubená kola
Objevují se i první počítací stroje pracující na principu ozubených kol, které se v pozměněné podobě zachovaly dodnes – jako mechanické kalkulačky a staré pokladny.
První mechanické kalkulátory
Otcem éry počítacích strojů se stal Wilhelm Schickard, který postavil roku 1623 první mechanický počítací stroj. Ten používal ozubená kolečka určená původně pro hodiny – a proto také bývá nazýván „počítací hodiny“. Stroj sloužil ke sčítání a odčítání šesticiferných čísel a měl být prakticky použit Johannem Keplerem při astronomických výpočtech. Následovaly stroje Blaise Pascala (Pascaline) z roku 1642 a Gottfrieda Leibnize z 1671. Kolem roku 1820 vytvořil Charles Xavier Thomas první úspěšný sériově vyráběný kalkulátor – Thomasův Arithmometr, schopný sčítat, odčítat, násobit a dělit. Ten byl převážně založen na Leibnizově přístroji. Technologie mechanických počítacích strojů se udržela až do 70. let 20. století.
Zatímco základem většiny dnešních počítačů je dvojková soustava (popsaná právě Leibnizem), až do čtyřicátých let 20. století byly mnohé počítací stroje (včetně těch Babbageových a také ENIACu) založeny na soustavě desítkové, která je na implementaci výrazně náročnější.
Technologie děrných štítků (od roku 1801)
Roku 1801 vymyslel francouzský vynálezce Joseph Marie Jacquard tkalcovský stav, kde bylo možné změnit výsledný vzorek látky výměnou děrného štítku. Pouhá změna štítků tak způsobila to, co by jinak bylo možné udělat jen přestavbou stroje. Tato technologie o něco později umožnila návrhy prvních programovatelných strojů. Například v roce 1833 po této technologii sáhl Charles Babbage, když se od vývoje svého „difference engine“ přesunul k lepšímu návrhu „analytical engine“. Ten měl již být programovatelný a jeho programování mělo být zajištěno pomocí děrných štítků. Dodnes existují počítače, které technologii děrných štítků používají. Ještě v 80. letech 20. století bylo běžné, že studenti technicky zaměřených oborů vysokých škol posílali své programátorské pokusy do výpočetních středisek ve formě štosu děrných štítků, z nichž každý obsahoval řádku programu, a pak čekali, až bude program zkompilován a spuštěn, a oni získají buď požadované výsledky, nebo chybové hlášení. Pokud práce programu skončila chybou, nezbývalo jim nic jiného, než chyby opravit, připravit novou sadu štítků a tu opět odeslat do výpočetního střediska.
První programovatelné stroje 1835 – zhruba 1900
Klíčovou částí definice „univerzálního počítače“ je jeho programovatelnost, umožňující mu emulovat jiné počítací stroje pouhou změnou sekvence instrukcí. Charles Babbage popsal „analytical engine“ v roce 1835. Jeho cílem bylo postavit univerzální programovatelný počítač používající jako vstupní médium děrné štítky. Tento počítač měl být poháněn parním strojem. Významným pokrokem mělo být použití ozubených kol namísto abaku. I když jeho plány byly patrně správné (nebo alespoň doladitelné), celý projekt skončil neúspěšně, když byl nejprve zpomalen hádkami s řemeslníkem vyrábějícím ozubená kola a později zcela zastaven kvůli nedostatečnému financování. Hollerith [Holeris] Herman, 1860 – 1929 byl první, kdo použil děrný štítek ne pro program, nýbrž jako nosič dat. V roce 1890 vypsala americká vláda konkurz na zpracování výsledků sčítání lidu. To předchozí totiž trvalo plných 7 let. Soutěž vyhrál právě Herman Hollerith se svým děrnoštítkovým počítacím strojem, který mimořádně zrychlil a zpřesnil zpracování výsledků sčítání. Děrný štítek obsahoval znaky ve formě kombinace dírek, umožňoval data uchovat pro pozdější použití a určil charakter zpracování dat na téměř dalších 100 let. Hollerith byl zdatný nejen technicky, ale i obchodně. Založil firmu, která se později stala základem úspěšné počítačové firmy IBM.
Vývoj počítačů pak většinou dělíme na tzv. generace.
Nultá generace
Za počítače nulté generace jsou považovány elektromechanické počítače využívající většinou relé. Pracovaly většinou na kmitočtu okolo 100 Hz.
Z1
První, komu se podařilo sestrojit fungující počítací stroj, byl Němec Konrád Zuse. V roce 1934 začal pracovat na konstrukci mechanické výpočetní pomůcky a po řadě různých zdokonalení dokončil v roce 1936 základní návrh stroje pracujícího v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čárce a programem na děrné pásce (jako nosič byl použit kinofilm). Neznalost prací Babbageho a jeho následovníků však měla za následek, že Zuse do svého projektu nezahrnul podmíněné skoky. Přes tento nedostatek však můžeme tvrdit, že roku 1938 spatřil světlo světa první počítač nazvaný Z1. Byl ještě elektromechanický s kolíčkovou pamětí na 16 čísel a byl velmi poruchový, pro praktické použití nevhodný.
Z2, Z3
Zuse proto přistoupil ke stavbě počítače Z2, který již obsahoval asi 200 relé. Paměť však byla stále ještě mechanická, převzatá ze Z1. Potom se Konrád Zuse spojil s Helmutem Schreyrem a společně se pustili do vývoje ještě výkonnějšího počítače Z3. Tento první prakticky použitelný počítač na světě obsahoval 2600 elektromagnetických relé. Pracoval s dvojkovou aritmetikou v pohyblivé čárce a prováděl až 50 aritmetických operací za minutu (ani ne jedna za sekundu). Paměť byla na tehdejší dobu velká, 64 čísel po 22 bitech. Údaje se ručně zadávaly pomocí klávesnice. Počítač byl v roce 1944 zničen při leteckém náletu.
Mark I
Přibližně ve stejné době pracoval ve Spojených státech na podobném projektu Howard Hathaway Aiken. Oficiálně se projekt jmenoval Automatic Sequence Contolled Calculator (ASCC), neformálně se nazýval Hardvard Mark I. Celý projekt financovala firma IBM (International Business Machines), jejíž jméno se stalo v současné době na Západě synonymem slova počítač. Tato firma vznikla sloučením bývalé Holleritovy společnosti Tabulating Machine Company s několika dalšími a zabývala se do té doby zejména výrobou děrnoštítkových strojů. Aikenův projekt počítacího stroje chápala jako demonstraci svých technických možností. Byl to její první vstup do světa výpočetní techniky, ve které dnes ovládá více než polovinu světového trhu. Vraťme se však k Aikenovu projektu. Počítač dostal pracovní název ASCC z anglického Automatic Sequence Controlled Calculator neboli automatický sekvenčně řízený počítač. Později byl ve světě znám spíše pod názvem Mark I. Počítač byl dokončen v roce 1943 ve výpočetní laboratoři Hardvardské univerzity v Cambridge. Patnáct metrů dlouhé monstrum bylo postaveno dost marnotratně. Základní hnací jednotkou byl elektromotor o výkonu 3,7 kW napojený na dlouhou hřídel, která zprostředkovala pohon jednotlivých částí počítače. Program nesla děrná páska, jejíchž 24 stop bylo rozděleno do tří skupin po osmi (2 adresy + kód operace). Počítač pracoval v desítkové soustavě s pevnou čárkou. Paměť měla dvě části - statickou, do které bylo možno před zahájením výpočtu vložit prostřednictvím desetipolohových přepínačů až 60 dvacetitřímístných čísel, a dynamickou (operační) paměť tvořenou elektromechanicky ovládanými kolečky. Do této paměti si mohl počítač zaznamenat a zpětně přečíst dalších 72 čísel. Zároveň zde probíhaly aritmetické operace sčítání a odčítání. Mark I dovedl sečíst dvě čísla za 0,3 s, vynásobit je za 6 s a vypočítat např. hodnotu sinus daného úhlu během jedné minuty.
Mark II
Po úspěchu počítače Mark I začal Aiken pracovat na počítači Mark II. Toto zařízení bylo již čistě reléové. Aritmetika pracovala v plovoucí čárce s desítkovými číslicemi, které byly dvojkově kódovány pomocí čtyř relé. Operační paměť počítače mohla pojmout až 100 čísel s deseti platnými číslicemi. Sčítání již trvalo pouze 0,125 s a násobení průměrně 0,25 s. Celý počítač obsahoval přibližně 13 000 relé.
Colossus
Roku 1943 byl Angličany sestaven počítač určený k lámání německých šifer, které sestavoval počítač Enigma. Jméno tohoto počítače bylo Colossus.
SAPO
Prvním počítačem vyrobeným v Československu byl SAPO (SAmočinný POčítač), který byl uveden do provozu v roce 1957. Obsahoval 7000 relé a 400 elektronek. Měl magnetickou bubnovou paměť o kapacitě 1024 dvaatřicetibitových slov. Pracoval ve dvojkové soustavě s pohyblivou řádovou čárkou. Tento počítač měl dvě zvláštnosti. Za prvé byl pětiadresový, neboli součástí každé instrukce bylo 5 adres (2 operandy, výsledek a adresy skoků v případě kladného a záporného výsledku). Druhou zvláštností bylo to, že se vlastně jednalo o tři shodné počítače, které pracovaly paralelně. Výsledek každé operace z jednotlivých počítačů se mezi sebou porovnal a o výsledku se rozhodovalo hlasováním. Pokud byl shodný alespoň ve dvou případech, byl považován za správný. Pokud se ve všech třech případech lišil, operace se opakovala. Počítač SAPO byl zkonstruován prof. Svobodou, Dr. Oblonským a jejich spolupracovníky ve Výzkumném ústavu matematických strojů a byl instalován v budově ústavu na Loretánském náměstí. Tři roky po jeho zhotovení, v roce 1960, počítač SAPO shořel. Z jiskřících reléových kontaktů se vzňala loužička oleje, kterým se relé promazávala.
První generace
V roce 1944 byl na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu první elektronkový počítač ENIAC. Z dnešního hlediska to bylo příšerné monstrum s nulovým výpočetním výkonem - 18 000 elektronek, 10 000 kondenzátorů, 7000 odporů (rezistorů), 1300 relé, byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150 m² a vážil asi 40 tun. Měl tak vysokou spotřebu energie, že ve vedlejší budově se nacházela elektrárna určená pouze pro něj. Byl opravdu velmi pomalý. Vědci předpovídali, že vydrží sotva pár minut, neboť při tak obrovském počtu součástek hrozilo, že se každou chvíli něco přepálí. Ve skutečnosti vydržel v provozu až několik hodin, pak se musel opravit a mohlo se opět „počítat“. Dalším přírůstkem do rodiny počítačů byl MANIAC (Mathematical Analyser Numerical Integrator And Computer). Byl sestaven roku 1945 a uveden do provozu Johnem von Neumanem.
Tento počítač byl také (mimo jiné) využit k vývoji vodíkové bomby.
Druhá generace
Druhá generace počítačů nastupuje s vynálezem tranzistoru (John Bardeen, W. Brattain, W. Shockley), který dovolil díky svým vlastnostem zmenšení rozměrů celého počítače, zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti a snížení energetických nároků počítače. V roce 1956 dostali J. Bardeen, W. Brattain a W. Shockley Nobelovu cenu za fyziku.
UNIVAC byl roku 1951 prvním sériově vyráběným počítačem. Výrobcem byla firma Remington.
V této generaci počítačů také začínají vznikat operační systémy a první programovací jazyky, jako jsou COBOL a FORTRAN.
Třetí generace
V roce 1958 napadlo Jacka Kilbyho sdružit v jednom čipu více tranzistorů, vznikl tak první integrovaný obvod, obsahující čtyři tranzistory. Počítače třetí a vyšších generací jsou tedy vybudovány integrovaných obvodech, které na svých čipech integrují velké množství tranzistorů.
S postupným vývojem integrovaných obvodů se neustále zvyšuje stupeň integrace (počet integrovaných členů na čipu integrovaného obvodu). Podle počtu takto integrovaných součástek je možné rozlišit následující stupně integrace:
- SSI - Small Scale Integration
- MSI - Middle Scale Integration
- LSI - Large Scale Integration
- VLSI - Very Large Scale Integration (někdy také XLSI - Xtra Large Scale Integration)
Čtvrtá generace
Čtvrtá generace začala v roce 1981 - vznik klasického PC (firma IBM) a trvá dodnes. Obsahují integrované obvody střední a velké integrace, malé rozměry, velká rychlost a velká kapacita paměti. Odtud název mikroprocesor.
Pátá generace
Počítače páté generace jsou zatím hudbou budoucnosti. Někdy jsou popisovány jako stroje s umělou inteligencí.
Generace počítačů souhrnně
Generace | Rok (asi) | Konfigurace | Rychlost (operací/s) | Součástky |
0. | 1930-40 | velký počet skříní | jednotky | relé |
1. | 1944 | desítky skříní | 100 - 1000 | elektronky |
2. | 1950 | do 10 skříní | tisíce | tranzistory |
3. | 1958 | do 5 skříní | desetitisíce | integrované obvody |
4. | 1981 | 1 skříň | desítky milionů | integrované obvody (VLSI) |
5. | budoucnost |
- Základní údaje
- Kategorie: Základy informatiky
- Zobrazení: 534
Rozdělení počítačů
- Osobní počítače
- Stolní - Desktop
- Přenosné - Notebook, Lifebook
- Kapesní - dnes známe především v podobě mobilního telefonu
- Řídící počítače - server
- poskytování služeb v počítačové síti
- souborový, aplikační, webový, poštovní
- většinou jsou umístěny ve speciálních skříních - tzv. RACK
- Průmyslové počítače
- speciální počítače pro řízení strojů a procesů
- vysoká odolnost, speciálmí skříně
- Sálové počítače tzv. Mainframe
- výkonné počítače pro bankovnictví, výzkum, armádu
- pro velké firmy a instituce, skříňové provedení
- Superpočítače
- stovky procesorů, špičkové technologie, několik desítek na světě
- náročné výpočty pro výzkum vesmíru, meteorologii, statistiku, genetiku ...
Schéma osobního počítače:
Uvnitř počítačové skříně se nachází tyto části:
- základní deska
- mimo základní desku se pak nachází např.:
- zdroj
- pevný disk (HDD)
- chladiče a ventilátory
- kabely
- optická jednotka (DVD nebo CD, dnes již nemusí být standardně dodávána)
- a další
Na základní desce (Motherboard) se nachází:
- procesor - mozek celého počítače v patici, které říkáme Socket (procesor má svoje chlazení s ventilátorem)
- paměť ROM
- paměť RAM
- paměť CMOS
- čipová sada (Chipset)
- baterie pro napájení BIOSu
- porty pro připojení dalších zařízení
- sběrnice pro zařízení jako je grafická karta, zvuková karta, síťová karta apod.
To, co se nachází mimo počítačovou skříň se nazývá periferní zařízení.
Jedná se např. o tyto:
- myš
- klávesnice
- monitor
- reproduktory
- tiskárna
- flash disk
- sluchátka
- grafický tablet
- a mnoho dalších připojitelných zařízení
- Základní údaje
- Kategorie: Základy informatiky
- Zobrazení: 707
Hardware, neboli technické vybavení počítače
(Zdroj některých textů: Alza.cz)Skříň PC
Skříň PC
V současnosti známe např. tyto typy:
Big Tower
- Pro stavbu nejvýkonnějších spolehlivých počítačů
- Dostatek prostoru pro rozšíření, konfiguraci a snadnou správu
- Dobré možnosti pro chlazení
- Účinné chlazení má za následek menší poruchovost součástek
- Podpora základních desek formátu až eATX
Midi Tower
- Skříň pro výkonné počítače
- Vhodné do firemní i domácí kanceláře
- Dobré možnosti chlazení
- Hodí se tam, kam se nevejde Big Tower
- Staví se zpravidla pod pracovní stůl
Mini Tower
Desktopové skříně
- Umisťují se zpravidla pod monitor
- Dobrý přístup k ovládacím prvkům
- Snadno dostupné konektory na zadní straně
- Mají tvar krabice
Serverové skříně
Mini ITX
Existují i další provedení počítačových skříní, ale ty nejsou tak časté a obvyklé. Např.:
- Micro-ATX
- Mini-ATX
- Mini-DTX
- UCFF
Zdroj
Zdroj
Úkolem počítačového zdroje je zpracování vstupního napětí z elektrické sítě (což je 230 V střídavých), jeho transformace na nižší napětí (např. na 12 nebo 5V stejnosměrných) a rozdělení do napájecích větví pro různé komponenty počítače.. Ty se pak připojují přes konektory.
Výkon zdroje
Výkon zdroje se udává ve Wattech. Existují zdroje s výkony např.:
- 350 W
- 500 W
- 600 W
- 800 W
- i jiné
Formát (provedení) PC zdroje
Typ použitého zdroje je vázán na typ použité počítačové skříně. Známe např.:
- ATX – ATX je standardní formát používaný ve většině stolních počítačů.
- SFX – Počítačový zdroj malých rozměrů určený pro systémy ve skříních Mini-ITX.
- TFX – Alternativní formát pro malé počítačové sestavy. Konektory se drží standardu ATX.
- Jiný – Od specializovaných serverových zdrojů po nízkopříkonové adaptéry pro malé počítače.
Základní deska
Základní deska
Základní deska zajišťuje spolupráci mezi jednotlivými komponenty počítače.
Formáty základní desky
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
eATX | ATX | mATX | mITX |
Na základní desce se dále nachází následující komponenty:
Socket
Socket (patice pro procesor) slouží ke spojení základní desky a procesoru. Socket procesoru a základní desky se musí shodovat.
Procesor CPU
Procesor je pomyslným mozkem celého počítače.
- Je to integrovaný obvod zajišťující základní funkce počítače
- Je umístěn v patici (socketu) na základní desce a tvoří základ celého počítače
- Provádí jednotlivé instrukce programu
Nejpodstatnější parametry procesorů:
- Socket – socket neboli patice je hardwarový konektor procesoru, do kterého se samotný čip usazuje. Procesor a základní deska musí mít socket označený stejně.
- Počet jader – každé z jader zastupuje prakticky samostatnou výpočetní jednotku. Čím více má procesor jader, tím více operací dokáže zpracovávat najednou neboli paralelně. Vyšší počet jader je lepší.
- Frekvence – udává se v gigahertzích - GHz.
- Max. frekvence – maximální frekvence procesoru.
- Integrované GPU – procesor má intergrovanu (vnitřní) grafickou jednotku. Nemusíme tak pořizovat samostatnou grafickou kartu.
- a mnoho dalších parametrů
Hlavní Rozdělení
- podle parametrů - 16, 32, 64 bitové, 2 GHz, 3 GHz ...
- podle architektury
- podle výrobce
- INTEL - Pentium, Celeron
- AMD - Athlon, Sempron
Operační paměť RAM
Operační paměť RAM (Random Acces Memory) je rychle přístupná elektronická paměť sloužící procesoru pro často využívaná data právě spuštěných aplikací. Na rozdíl od pevného disku nebo SSD operační paměť data neukládá, a tak se při vypnutí zařízení automaticky vymazává.
RAM umožňuje několikanásobně rychlejší zpracování dat než nejrychlejší SSD disky.
Paměť RAM má řadu parametrů, např. formát paměťových modulů, frekvence či samotná velikost operační paměti RAM, patří mezi základní.
Typy pamětí RAM:
- pro PC - je zpravidla v provedení DIMM a liší se základními parametry, jako je kapacita nebo frekvence
- do notebooku - využívá zmenšený formát SO–DIMM
- pro server - necílí na nejvyšší rychlost, ale na maximální stabilitu a bezchybné uchování dat
- pro mobilní přístroje - funguje na podobném principu jako RAM pro počítače, je však uživatelem nerozšiřitelná
Kapacita operační paměti (orientačně):
- 4 GB základní kancelářské práce, multimédia, hraní nenáročných her
- 8–16 GB dostatek RAM pro uspokojivé hraní většiny her a chod náročných programů
- 16–32 GB renderovací, modelovací a grafický software, virtualizace
- 32 GB a více - práce s grafickou ve vysokém rozlišení na více monitorech, virtuální realita apod.
Operační paměť může být složena z jednoho či více modulů. Pro 16 GB RAM tak můžete zvolit jeden 16GB RAM modul nebo třeba dva 8GB.
Frekvence neboli rychlost RAM a napětí
Frekvence paměti RAM je parametr definující její rychlost. Rychlostí paměti měříme úroveň její schopnosti číst a zapisovat data. Obecně platí, že rychlejší operační paměť přináší nárust plynulosti a výkonu. Napětí RAM označuje spotřebu paměťových modulů.
Označení operační paměť zkratkami DDR4, DDR3 nebo DDR2 se liší rychlostí a napětím, které označuje právě standard DDR. DDR (Double Data Rate) je typ paměti nahrazující předchozí typ SD a umožňující zpracovávat data ještě rychleji.
Známe např. tyto typy:
- Operační paměť DDR - 200–400 MHz 2,5–2,6 V
- Operační paměť DDR2 - 400–1066,67 MHz 1,8 V
- Operační paměť DDR3 - 800–2133,33 MHz 1,5/1,35 V
- Operační paměť DDR4 - 2133,33–4266,67 MHz 1,2/1,05 V
Standardy pamětí nejsou vzájemně kompatibilní. Typ pamětí RAM tak musí odpovídat řadiči na základní desce i v procesoru, jinak nebudou moduly s těmito komponenty fungovat.
Mimo tyto základní parametry ještě rozlišujeme u RAM pamětí např. latenci a další parametry.
Na základní desce najdeme také mnoho konektorů pro připojení periferií.
Příklad konektorů základní desky:
- PS/2 - připojení myši a klávesnice (starší, dnes se používá převážně USB)
- DVI, DisplayPort, HDMI, VGA - pro připojení monitoru
- SATA - pro připojení pevného disku (někdy také eSATA)
- FireWire - pro připojení kamer (většinou Sony)
- LAN (RJ45) - pro připojení sítě
- Optický S/PDIF - pro připojení audio techniky
- USB - univerzální port pro připojení mnoha různých periferií
Grafická karta
Grafická karta
Přídavná grafická karta
Dnes je většina základních desek již vybavena integrovanou grafickou kartou, která dostačuje pro běžné kancelářské aplikace i jednodušší hry. Pokud však nedostačuje, můžeme využít sloty na základní desce, kam vkládáme přídavnou grafickou kartu. Dnes se prakticky vždy využívá slot PCI Express, který je využíván i pro jiné účely, jako je zvuková karta, síťová karta a další.
Výstup grafické karty se připojuje do monitoru přes rozhraní, které mohou existovat v těchto podobách:
- VGA
- DVI
- HDMI
- DisplayPort
Pevný disk
Pevný disk

Pevný disk (neboli HDD) slouží k trvalému uchování většího množství dat. Pevné disky můžeme rozdělit podle různých hledisek.
Dělení podle typu disku:
- SSD disky
Moderní disky založené na technologii NAND Flash, která k ukládání dat využívá tranzistory. Tyto disky jsou velmi rychlé a neobsahují pohyblivé části, což má pozitivní vliv na odolnost vůči mechanickému poškození. Pro jejich vysokou rychlost jsou dosazovány jako disky pro operační systém a nejpoužívanější aplikace. Jejich jediná nevýhoda je omezený počet zápisů (v řádech 100 000) - HDD disky
HDD jsou tradiční disky, které data ukládají na rotující plotny pomocí magnetické indukce. Jejich největší výhodou je nízká cena oproti SSD, jsou ale výrazně pomalejší. V moderních PC sestavách se stále používají jako úložiště pro data. - SSHD disky
SSHD kombinují obě předchozí technologie. Jediné pouzdro obsahuje hlavní HDD, kterému sekunduje menší SSD sloužící jako velká cache paměť. Do ní jsou data přesouvána automaticky podle četnosti jejich využívání. Jedná se o dobrý kompromis, například pokud máte v notebooku pouze jednu pozici a chcete co nejrychlejší pevný disk.
Dělení podle formátu:
- 3,5" (palce) – standardní formát pevných disků používaný ve většině desktopových i serverových nasazení.
- 2,5" – zmenšený formát disků, který se používá především v noteboocích, nic ale obvykle nebrání ani dosazení do standardního počítače. Menší rozměry jsou obvykle vykoupeny vyšší cenou nebo nižší rychlostí.
- M.2 – tento moderní formát byl vytvořen pro SSD disky. Ty se v jeho případě usazují přímo do specializovaného slotu na základní desce. Největší výhodou jsou miniaturní rozměry a rychlostní potenciál daleko přesahující starší řešení.
Připojení pevného disku
Interní pevné disky připojujeme těmito způsoby:
- SATA - dnes většinou ve verzi SATA III
- SAS – sériový nástupce paralelního rozhraní SCSI - pouze pro servery.
- M.2 (SATA nebo NVMe) – pro potřeby rychlých SSD disků.
- PCIe - PCIe SSD disky jsou vlastně NVMe SSD disky, které namísto specializovaného M.2 slotu využívají obecný konektor sběrnice PCI Express 3.0 x4, komunikují tedy pomocí čtyřech linek. Existují taktéž redukční karty, skrze které lze M.2 SSD připojit do slotu PCIe.
- U.2 – dokáže připojit 2,5" SSD disky pomocí standardu NVMe a zajistit tak vysoké rychlosti i pro ně.
- mSATA – mSATA je jakýmsi duchovním předchůdcem formátu SSD disků M.2 (méně používaný)
Speciální funkce u pevných disků
TRIM – operace TRIM zajišťuje co nejvyšší rychlosti zápisu SSD disku. Po mazání dat se běžně odstraní pouze informace o jejich přítomnosti, reálný obsah je smazán až při přepsání, což je poměrně zdlouhavý proces. TRIM zajistí, že po smazání dat jsou buňky SSD uvolněny pro nový čistý zápis.
RAID – funkce RAID umožňuje řazení disků do polí. Primárním cílem zapojení RAID je ochrana uložených dat, některé typy RAID však mohou mít také kladný efekt na rychlost.
Advanced Format – tato technologie se vztahuje k mechanickým pevným diskům. Jejím dosaženým cílem je vyšší hustota dat na disku, kterou zajišťuje uchováváním dat ve větších sektorech.
Dělení pevných disků z hlediska umístění:
Interní HDD - 3,5" vyadá např. takto:
Externí HDD - 3,5" (verze 3,5" potřebuje ještě zdroj napětí. Menší verze 2,5" nepotřebuje přídavné napájení):
U obou skupin můžeme pořídit jak velikost 2,5", tak 3,5" či např. SSD.
Optická jednotka
Optická jednotka
Někdy také optické mechaniky, umí číst nebo i vypalovat na záznamová média CD, DVD nebo Blu-ray. Dnes můžeme jako interní i externí zařízení počítače pořídit většinou ve variantách:
- Mechaniky pro práci s CD a DVD
- Mechaniky Blu-ray (ty umí pracovat i s CD a DVD)
- Dříve ještě mechaniky FDD pro diskety 1,44 MB (již se nepoužívá)
Maximální kapacity záznamových médií pro optické jednotky:
- CD - 700 MB
- DVD - 4,7 GB (oboustranné či dvouvrstvé - 8,5 GB)
- Blu-ray - 25 GB (oboustranné či dvouvrstvé - 50 GB)
Média pro tyto jednotky z hlediska možnosti opakovaných zápisů známe ve dvojím provedení:
- jednorázové (nelze přepisovat)
- opakovaně přepisovatelné - (např. DVD-RW, DVD+RW, BD-RW)
Periferní zařízení
Periferní zařízení
Periferní zařízení neboli periferie jsou zařízení rozšiřující možnosti použití počítače. Můžeme také říci, že se jedná o jakákoliv zařízení, která lze nějak připojit k počítači a to jak drátově, tak i bezdrátově.
Základní typy:
- výstupní periférie slouží k výstupu zpracovaných dat z počítače
- tiskárna
- reproduktory
- projektor
- monitor (nepočítáme dotykový)
- vstupní periférie slouží k získávání (vstupu) dat do počítače, za účelem jejich dalšího zpracování nebo ukládání
- myš
- klávesnice
- mikrofon
- dotykový displej (monitor)
- kamera
- snímač čárového kódu
- kombinované vstupně-výstupní slouží k oběma předchozím účelům
- síťová karta
- HDD
- Flash disk
Klávesnice
Typy klávesnic:
- Kancelářská klávesnice
- Herní klávesnice
- Numerická klávesnice
- Programovatelná klávesnice
- Podsvícená klávesnice
- Mechanická klávesnice
- Klávesnice pro dálkové ovládání PC / televize
Rozhraní klávesnic:
- Drátové:
- USB
- PS/2 (dnes již málo používané)
- Bezdrátové:
- Wi-Fi
- Bluetooth
Typ kláves:
- Klasické
- Nízkoprofilové
- Chiclet – chicletové klávesy lze považovat za speciální podkategorii nízkoprofilových. Jsou to ty nejmenší a nejnižší klávesy, jaké můžeme najít u většiny notebooků. Vždy mají nízký zdvih a kolmé stěny.
Další výbava:
- Podsvícené klávesy
- Mechanické spínače
- Makro klávesy
- Multimediální klávesy
- USB Hub
Myš
Počítačové myši můžeme rozdělit na drátové a bezdrátové. Dále např. na herní a kancelářské nebo také na optické či laserové.
Grafický tablet
Využívají ho především grafici. Je vybaven elektronickým perem, které dokáže např. velmi přesně reagovat na přítlak ruky apod. Dělíme je mimo jiné podle toho zda kreslíme přímo na tvořený obraz, tedy na dotykovou obrazovku nebo zda kreslíme na citlivou plochu, ale výsledek vidíme na obrazovce monitoru.
Monitor
Monitory dělíme z z několika hledisek. Jako první je to rozlišení udávané v pixelech. Např.:
- XGA (1 024 × 768 pixelů)
- Full HD (1 920 × 1 080 pixelů)
- 4K (3 840 × 2 160 pixelů) a další
Dále podle velikosti úhlopříčky udávané v palcích - 20", 22", 24", 28" apod.
Dnes se většinou vyrábějí monitory s poměrem stran 16:9 (někdy také 16:10). Starší typy monitorů můžeme vidět s poměrem stran 4:3.
Také je důležitý povrch obrazovky:
- Matný – neodráží světlo z okolí. Poskytuje méně sytou reprodukci barev.
- Lesklý – nabízí syté a reálné barvy. Naopak více odráží světlo z okolí, a proto je hůře čitelný, pokud na něj svítí slunce.
- Antireflexní – (lesklý displej s antireflexní úpravou) – představuje kompromis mezi lesklou a matnou obrazovkou. Ve srovnání s lesklým displejem je lépe čitelný na přímém slunci, avšak neposkytuje tak kvalitní reprodukci barev.
Konektory monitorů korespondují s konektory, které známe jako výstupy z grafických karet (viz grafické karty). Tedy:
- VGA
- DVI
- HDMI
- DisplayPort
V některých modelech monitorů najdeme také další zařízení, jako je televizní tuner, reproduktory, webová kamera, USB rozhraní a další.
Tiskárna
Základní dělení tiskáren je podle barev:
- černobíle (pouze černá barva)
- barevné
Dále tiskárny dělíme především podle technologie tisku:
- Laserové
- Inkoustové
- Jehličkové
- Termo tiskárny
- 3D tiskárny (netiskne se na papír)
Další dělení podle zaměření tisku:
- Velkoformátové tiskárny
- Štítkovače
- Multifunkční tiskárny (např. doplněné o skener)
- Kapesní tiskárny
- Pokladní (EET)
Další periferní zařízení počítače jsou např.:
- Skener
- Externí zvuková karta
- Dataprojektor
- Čtečka čárového kódu
- jakékoliv další zařízení připojitelné do kteréhokoliv výstupního slotu počítače
- Základní údaje
- Kategorie: Základy informatiky
- Zobrazení: 915
Základní definice
Operační systém (OS) je v informatice označení pro základní programové vybavení počítače (tj. software), které je zavedeno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Skládá se z těchto částí:
- jádro (kernel)
- a pomocných systémových nástrojů.
Hlavním úkolem operačního systému je zajistit uživateli možnost ovládat počítač a přidělování systémových zdrojů (procesor, paměť, přístup k souborům atd). Operační systém umí provádět různé úkoly najednou (multitasking). Operační systém je dnes přítomen v různých přístrojích jako je mobilní telefon, herní konzole, pokladna, soustruh, řídící servery a mnoho dalších. Mezi nejznámější zástupce OS patří Microsoft Windows, Linux a macOS, ale existuje je jich mnoho dalších.
Historie
První počítače operační systém neměly. První OS byly dodávány k sálovým počítačům (mainframe). V roce 1967 byl firmou IBM vydán operační systém MFT, který poprvé podporoval v omezené míře multitasking.
Typy operačních systémů
Neexistuje univerzální operační systém, který by mohl splnit všechny požadavky, protože mnoho z požadavků je protichůdných. U některých zařízení je dokonce operační systém nežádoucí (např. řízení kávovaru, některé vestavěné systémy).
Desktop
Desktop je počítač sloužící uživateli na stole. Patří mezi ně osobní počítače (PC, Mac Pro, notebooky). Cílem systému je nabídnout jednoduchost, univerzálnost, práci s mnoha aplikacemi. Mezi nejznámější operační systémy pro desktopové počítače patří Microsoft Windows, MacOS a Linux. Existuje jich ale celá řada.
Mobilní zařízení
Mobilní zařízení jsou konstruována jako přenosné počítače. Cílem systému pro mobilní zařízení je snadnost obsluhy v terénu (z ruky), úspora energie akumulátoru, univerzálnost - telefonování, e-mail, Internet, sociální sítě, specializované aplikace (bankovní, navigační), bezpečnost (v případě krádeže, útoku) atd. Mobilních zařízení je na světě už více než klasických desktopových počítačů a dále se jejich počet zvyšuje. Tím vzrůstá důležitost systémů pro takové počítače, mezi které patří Android a iOS.
Servery
Servery jsou vysoce výkonné obsluhují uživatele Internetu a provádějí složité výpočty. Cílem systému je nabídnout vysoký výpočetní výkon, snadnou údržbu, odolnost proti počítačovým útokům, možnost úpravy systému, škálování. Mezi nejpoužívanější systémy patří Linux a servery z řady Windows NT.
Další pojmy
Řízení v reálném čase
Pro řízení chodu některých strojů (např. motor automobilu) jsou používány počítače, jejichž cílem je co nejrychlejší reakce na probíhající události. Jsou pro ně vyvíjeny speciální operační systémy reálného času. Do této kategorie by mohly patřit i systémy řídící virtuální realitu.
Multitasking
Multitasking je současná práce několika nezávislých počítačových programů ve stejném počítači ve stejném čase.
Ovladače
Většina operačních systémů potřebuje pro správnou funkci některých komponent počítače (hardwaru) doplňkový (podpůrný) software - tzv. ovladač pro správnou funkci tohoto hardware.
Bezpečnost
Většina dnešních operačních systémů má spuštěn nějaký bezpečnostní systém. Rozlišujeme dva typy:
- vestavěný - integrovaný přímo v operačním systému
- instalovaný dodatečně
Uživatelské rozhraní operačních systémů
Rozlišujeme dva základní typy uživatelského rozhraní (ovládací prostředí):
- grafické uživatelské rozhraní (GUI - Graphical user interface)
- ovládání přes tzv shell - příkazový řádek
Funkce operačního systému
Operační systém plní tři základní funkce:
- ovládání počítače
- abstrakce hardware
- a správa prostředků
Ovládání počítače
Při definici operačního systému se obvykle omezuje ovládání počítače na schopnost spustit program, předat mu vstupní data a umožnit výstup výsledků na výstupní zařízení. Někdy je však pojem operační systém rozšířen i na grafické uživatelské rozhraní, což může být z důvodů marketingových, ale i problému nejasné hranice mezi operačním systémem a aplikacemi. U systémů, které disponují jediným grafickým rozhraním (Microsoft Windows, Symbian OS, …) je často grafické rozhraní zahrnováno do operačního systému. U systémů, kde je uživatelské rozhraní možné vytvořit několika nezávislými způsoby nebo různými aplikacemi, je běžné nepovažovat ho za součást systému (unixové systémy).
Abstrakce hardware
Operační systém skrývá detaily ovládání jednotlivých zařízení v počítači (tzv. hardware) a definuje standardní rozhraní pro volání systémových služeb[1] tak, že vytváří abstraktní vrstvu s jednoduchými funkcemi (tzv. API), které využívají programátoři aplikací. Tím nejen zjednodušuje programátorům vytváření programů, ale umožňuje programům pracovat i se zařízeními, které v době vzniku programu neexistovaly (například z hlediska programátora není rozdíl mezi otevřením souboru na pevném disku, CD, DVD, flash, síťovém disku nebo Blu-ray). Někdy je uvnitř operačního systému vytvářena podobná abstraktní mezivrstva, která usnadňuje programování ovladačů jednotlivých zařízení (tzv. HAL, anglicky Hardware Abstraction Layer).
Správa prostředků
Operační systém přiděluje spuštěným procesům systémové prostředky (operační paměť, procesor, pevný disk, vstupně-výstupní zařízení). V případě potřeby může operační systém procesům přidělené prostředky násilně odebrat (preempce). Operační systém využívá schopnosti procesoru k ochraně sebe samého, ale i k oddělení pracovního prostoru jednotlivých procesů.
Příklady operačních systémů
- Windows
- Unix a systémy založené na Unix
- MacOS
- iOS
- Linux (známe mnoho OS založených na tomto systému jako je Debian, Fedora, Ubuntu, Raspbian a mnoho dalších
- DOS
- jiné - Android, BlackBerry, Chrome OS a mnoho dalších